Naujoji kelionių žurnalistika

Kelionių žurnalistika Lietuvoje primena nacionalinį futbolą. Trys keturi blykstelėjimai per metus, tačiau visi puikiai žino, kad saugų grandies beveik nėra, puolėjai neuždaro perdavimų, o lygiosios pasiekiamos ginantis devyniese.

Amatininkų užeigos“ savininkė kelionės metu viešbučiuose apsistodavo vienviečiuose kambariuose. Patogumus mėgstanti verslininkė ne kartą įsitikino: pažintinėse kelionėse tenka anksti keltis, todėl gyvenant vienai nereikia prie nieko derintis, dalytis dušu.Išsimiegoti mėgstanti verslininkė, taupydama laiką, kartais užsisakydavo pusryčius į kambarį. I.Marozienė už šią kelionę – lėktuvų bilietus, nakvynes keturių žvaigždučių viešbučiuose su pusryčiais – sumokėjo 13 tūkstančių litų.

<…>„Daug šių šalių žmonių gyvena skurdžiai, bet jų veidai – laimingi. Manau, jų laimės paslaptis – budizmas. Budistams rūpi ne žemiškos gėrybės, o dvasinės. Maldos, meditacija jiems padeda priartėti prie palaimos būsenos – nušvitimo“, – kalbėjo keliautoja.“

Visa ekstensyvi keliautojos patirtis egzotiškose šalyse – čia.

Kol kas žinau tik kelis šio to vertus žaidėjus: Matas Šalčius, Starkus su Radzevičium, Dainius Kinderis ir… Tai ir visa startinė sudėtis. Kitus galiu skirstyti į tris grupes: žmones, kurie nemoka keliauti, bet moka rašyti; žmones, kurie moka keliauti, bet nemoka rašyti; ir trečiąją grupę: žr. ištrauką viršuje.

Leiskite papasakoti jums apie tai, ko nei vienas nematėme. Septintasis ir aštuntasis praėjusiojo amžiaus dešimtmetis Valstijose. Vietnamo karas, juodosios panteros, mažas žmogaus žingsnelis Mėnulyje, hipių judėjimas ir Vudstokas, Votergeitas, pirmieji mokyklų šauliai, muzika ir narkotikai. Visa tai, ko mes egzistencialiai ilgimės.

Dalykai, iki tol laikyti suprantamais – karas, lyčių bei rasių santykiai, žmogaus ir mokslo ribos, šeima ir ikivestuvinis seksas, gyvenimo prasmė, valstybė, narkotikų poveikis asmenybei – staiga tapo intensyviai kvescionuojami. Tarp jų buvo ir realybės atspindžiu ilgai laikyta žurnalistika.

Prestižiškai išlavinti ir gerai apmokami “normalūs“ žurnalistai galėdavo nors apsimyžti, ieškodami tinkamų žodžių Vietnamo siaubui ir Vudstoko psichozei apibūdinti – universitetuose įkalti objektyvumo bei bešališko fakto principai blokuodavo realaus, stipraus, betarpiško gyvenimo suvokimą. Naujoji tiesa nepasidavė profesionalizmo rėmams.

Tarp žurnalistų visgi buvo ir savarankiškai mąstančių žmonių. Nors ir nepažinodami vienas kito, jie bene vienu metu ėmė naikinti šio žodžių dėstymo amato smegenyse paliktus randus, taip sukurdami “Naujosios žurnalistikos“ judėjimą.

Hunter S. Thompson, Truman Capote, Norman Mailer, Gay Talese, Tom Wolfe. Jie rašė apie masines žmogžudystes, Franką Sinatrą, narkotikų kultūrą, mašinų lenktynes, Vietnamą, Andy Warholą, “Apollo“ misiją, amerikietiškąją svajonę, marihuaną ir meskaliną. Forma kito, tačiau jie vis dar kruopščiai tikrino faktus ir – Dievas mato – stengėsi neatitrūkti nuo tikrosios realybės – tokios, kokią matė.

Sveiki. Mano vardas Tomas. Septynis mėnesius aš praleisiu pigiausia Europos šalimi laikomoje Makedonijoje, kur savanoriškai padėsiu leisti žurnalą jaunimui. Šalyje, kurioje gyvensiu nuo spalio iki gegužės, nedarbo lygis yra 35 procentai, tarp jaunimo jis siekia 80.

Tikiu, kad gyvenimas buvusioje Otomanų imperijoje vertas būti vaizduojamas toks, koks yra. Mano sumanymas – sukergti kelionių žurnalistiką su Naująja ir patenkinti savo egocentrizmą.

Ar man pavyks? Su ribotais kūrybiniais ištekliais, perdėtu pasitikėjimu savo jėgomis, įpročiu mesti pradėtą darbą ir kampuotomis ambicijomis – būtinai.

Jei ne, nieko tokio. Tai tik internetas.

“There Goes (Varoom! Varoom!) That Kandy-Kolored (Thphhhhhh!) Tangerine-Flake Streamline Baby (Rahghhh!) Around the Bend (Brummmmmmmmmmmmmmm)….“

(Tom Wolfe apie automobilių lenktynes)

5 responses

22 09 2009
Mykolas

Sekmes. Mes padarysim..pagaliau ne vienas kovosiu su vejo malunais. Zinai..perskaicius sitas eilutes (net jei rasiau apie tai diplomini), kazkaip vel nubego siurpas per kuna..Uz gyvybe zurnalistikoje!

27 09 2009
Renata

Kiek pamenu, spalį pagaliau atsidursi Makedonijoje. Sėkmės, tame tarpe ir kūrybinės. Jau mėnuo kaip Turkijoje, bet mintys vis dar bele kur ir bele kokios, tikiuosi tau bus kitaip.

Galų gale įžanginis žodis yra, belieka tęsti.. ;)

28 09 2009
lina

daug geru ispudziu ir spalvingos patirties Tau! ir tinkamu zodziu viska mums papasakoti ;)

8 10 2009
Kostas

Taves dar ten nenuzude?

14 10 2009
internetinis vyras

Looking forward :)

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s
%d bloggers like this: